top of page

prawie jednym zdaniem...

marzec / kwiecień 2024

Bocianie spisy odbywajÄ… siÄ™ co 10 lat - kolejny przypada w tym roku - i pozwalajÄ… gromadzić informacje, dziÄ™ki którym planuje siÄ™ ochronÄ™ bociana, jak również innych rzadkich i zagrożonych gatunków i siedlisk.

​

Spis na terenie Polski będą koordynować - i gromadzić dane

w poszczególnych województwach - naukowcy i ornitolodzy zajmujÄ…cy siÄ™ bocianami od wielu lat, zrzeszeni w Grupie Badawczej Bociana BiaÅ‚ego. Obecnie rekrutujÄ… oni z caÅ‚ej Polski wolontariuszy, którzy ruszÄ… w teren. Docelowo potrzeba ich ponad 2,5 tysiÄ…ca - bo tyle jest w Polsce gmin, które stanowiÄ… podstawowÄ… jednostkÄ™ powierzchniowÄ…, objÄ™ta liczeniem.

Wolontariusze zostanÄ… zapoznani z metodÄ… liczenia. MuszÄ… mieć lornetkÄ™ i telefon komórkowy, aby dane przekazywać na bieżąco do ogólnopolskiej bazy (można też korzystać

z formularzy papierowych). Dobrze mieć auto, aby sprawnie poruszać siÄ™ po przydzielonym terenie. „Tu nie chodzi tylko

o policzenie gniazd. Trzeba też sprawdzić, czy gniazdo jest zajÄ™te, i jaki jest efekt lÄ™gu. To można zweryfikować tylko bÄ™dÄ…c na miejscu” – podkreÅ›la koordynator prac na Mazowszu, dr Ireneusz KaÅ‚uga z Grupy EkoLogicznej z Siedlec.

Liczenie potrwa od połowy czerwca do połowy lipca. Wolontariusze będą wtedy odwiedzać wszystkie gniazda

w gminach i notować efekty lÄ™gów.

​

Ponad 7-metrowy model wieży Eiffla zbudowany we Francji znalazÅ‚ siÄ™ jednak w KsiÄ™dze Rekordów Guinessa, choć wczeÅ›niej zdyskwalifikowano go ze wzglÄ™du na użyty rodzaj zapaÅ‚ek. MakietÄ™ zbudowaÅ‚ Richard Plaud, a zużyÅ‚ na niÄ… prawie 707 tysiÄ™cy zapaÅ‚ek.

​

Pan Jerzy Jakubów z Kowar ma jednÄ… z najwiÄ™kszych kolekcji lasek w Europie. I jak przyznaje, sam nie wie, ile ich dokÅ‚adnie ma. Domem dla kolekcji jest stara wieża ciÅ›nieÅ„.

W jego kolekcji jest na przykÅ‚ad laska goÅ‚Ä™biarka, wyposażona w klatkÄ™, w której można byÅ‚o zamknąć ptaka. Laska emeryta

z doÅ‚Ä…czonÄ… szachownicÄ…. SÄ… laski paradne, pasterskie lub wyposażone w ukryte atrybuty – na przykÅ‚ad broÅ„.

– Zawsze jest to jakaÅ› historia – opowiada kolekcjoner wskazujÄ…c, że nie liczebność kolekcji nim kieruje, ale wÅ‚aÅ›nie opowieÅ›ci i symbolika poszczególnych przedmiotów.  

​

ObrzÄ™d poÅ›wiÄ™cenia telefonów komórkowych, tabletów

i laptopów odbyÅ‚ siÄ™ w parafii w miejscowoÅ›ci Nuvole na granicy wÅ‚oskich regionów Umbria i Toskania. RytuaÅ‚ ten towarzyszy obchodom uroczystoÅ›ci patrona koÅ›cioÅ‚a, Å›wiÄ™tego BÅ‚ażeja, który od Å›redniowiecza jest też patronem chorych na gardÅ‚o.

Zwyczaj Å›wiÄ™cenia telefonów i innych urzÄ…dzeÅ„ wprowadzono w maÅ‚ym koÅ›ciele pod wezwaniem Å›wiÄ™tego BÅ‚ażeja(San Biagio) w 2015 roku – przypomniaÅ‚y lokalne media.

Proboszcz, ksiÄ…dz Giorgio Mariotti pobÅ‚ogosÅ‚awiÅ‚ najpierw gardÅ‚a wiernych używajÄ…c zgodnie ze Å›redniowiecznÄ… tradycjÄ… skrzyżowanych Å›wiec. NastÄ™pnie przypomniaÅ‚, że Å›wiÄ™ty BÅ‚ażej jest też patronem tych, którzy korzystajÄ… z telefonów komórkowych. PoÅ›wiÄ™ciÅ‚ je, a także przyniesione przez wiernych tablety i laptopy oraz wrÄ™czyÅ‚ naklejki z wizerunkiem Å›wiÄ™tego i modlitwÄ… do niego.

Na zakoÅ„czenie uroczystoÅ›ci kapÅ‚an zaapelowaÅ‚ do wiernych o „sÅ‚uszne i Å›wiadome" korzystanie z mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, internetu i nowych technologii.

– Te dzisiejsze narzÄ™dzia wraz nowymi zdobyczami nauki w dziedzinie sztucznej inteligencji, w jakÄ… sÄ… wyposażone, mogÄ… być dobrodziejstwem, Å›rodkami prowadzÄ…cymi do dobra, pokoju, goÅ›cinnoÅ›ci, przebaczenia, piÄ™kna, dobroci albo wrÄ™cz przeciwnie – podkreÅ›liÅ‚ ksiÄ…dz Mariotti.

​

"Gdyby bogowie chcieli, żeby ludzie latali, daliby wszystkim bilety lotnicze."  (Tony Pratchett)

Bruksela walczy z rosnącą liczbą gołębi i sięga po antykoncepcję. Kolejne gminy belgijskiej stolicy się na to decydują, bo ptaki są coraz bardziej uciążliwe.

PrzenoszÄ… choroby, pozostawiÄ… trudne do usuniÄ™cia odchody na budynkach, czy pomnikach, a koszt czyszczenia jest wysoki, okoÅ‚o 30 euro na goÅ‚Ä™bia rocznie – tÅ‚umaczÄ… radni brukselskich gmin.

Te stadne ptaki rozmnażają się 12 razy w roku, żyją średnio

5 lat. Plan antykoncepcji, by ograniczyć rosnÄ…cÄ… populacjÄ™ spotkaÅ‚ siÄ™ ze zrozumieniem. „To bardzo dobry pomysÅ‚. To może zmniejszyć liczbÄ™ goÅ‚Ä™bi”, „Może rzeczywiÅ›cie antykoncepcja jest jedynym rozwiÄ…zaniem” – komentujÄ… mieszkaÅ„cy belgijskiej stolicy.

Jednym ze sposobów jest pokrycie kukurydzy Å›rodkiem przeciwpasożytniczym, którego efektem ubocznym jest antykoncepcja. Pojemniki z nasionami sÄ… umieszczane

w miejscach, gdzie gołębie gromadzą się w dużych grupach.

WÅ‚adze gmin, które siÄ™ na to zdecydowaÅ‚y zapewniÅ‚y po konsultacjach z ekspertami, że nie bÄ™dzie to miaÅ‚o negatywnego wpÅ‚ywu na zdrowie ani goÅ‚Ä™bi ani innych zwierzÄ…t. 

​

Pierwsze wÅ‚oskie buty wykonane rÄ™cznie i zaprojektowane przez sztucznÄ… inteligencjÄ™ – to rezultat wspóÅ‚pracy producenta obuwa z póÅ‚nocy kraju i ekspertów z Padwy, dziaÅ‚ajÄ…cych na polu najnowszych technologii. W podeszwie balerin zamontowano czip, który można poÅ‚Ä…czyć ze smartfonem.

ParÄ™ beżowych damskich pantofelków, które powstaÅ‚y przy wykorzystaniu i pod kontrolÄ… sztucznej inteligencji na każdym etapie ich projektowania, przedstawiono na stoisku regionu Wenecja Euganejska podczas Å›wiatowych targów w Cannes. PoÅ›wiÄ™cone sÄ… one tematyce sztucznej inteligencji.

DziÄ™ki czipowi w podeszwie balerin, Å‚Ä…czÄ…cym siÄ™ ze smartfonem można przeczytać ich „cyfrowy paszport” oraz zapoznać siÄ™ z informacjami na temat producenta i jego historii, pochodzenia skóry oraz pozostaÅ‚ych materiaÅ‚ów

i sposobu wykonania.

Nie podano ceny butów, ale powstaÅ‚y one, jak siÄ™ zaznacza,

w firmie specjalizujÄ…cej siÄ™ w produkcji luksusowego obuwia.

​

Titus Maccius Plautus (Plaut - ok. 250-ok. 184 p.n.e.), najwiÄ™kszy komediopisarz rzymski, w swoich utworach odzwierciedlaÅ‚ realia ze wspóÅ‚czesnego życia Rzymu. Z jego twórczoÅ›ci zachowaÅ‚o siÄ™ 21 sztuk. Wzorem swoich poprzedników przekÅ‚adaÅ‚ na Å‚acinÄ™ greckie komedie, przerabiajÄ…c je i adaptujÄ…c do upodobaÅ„ rzymskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa.

Plaut tworzyÅ‚ komedie charakterów, pomyÅ‚ek, intryg, farsy. Do swoich utworów wprowadziÅ‚ komizm sytuacyjny, potoczny, dosadny jÄ™zyk, rubaszny humor, szybkie tempo gry, sceny baletowe, partie Å›piewane, a także tradycyjne postaci: zarozumiaÅ‚y żoÅ‚nierz, lekkomyÅ›lny mÅ‚odzieniec, surowy ojciec, pobÅ‚ażliwa matka, sprytny niewolnik. Wszystkie te elementy nadawaÅ‚y sztukom Plauta charakter zbliżony do dzisiejszej operetki czy wodewilu. DziÄ™ki temu autor zapewniÅ‚ sobie powodzenie nie tylko w antycznym Rzymie, lecz także

w nowożytnej Europie, gdzie jego komedie odżyły w XV wieku.

Najbardziej znane komedie Plauta to "Å»oÅ‚nierz samochwaÅ‚" (pierwowzór Papkina w "ZemÅ›cie" Aleksandra Fredry), "Skarb" (wzór dla SkÄ…pca Moliera), "Amfitrion", "Bracia" (komedia sobowtórów wykorzystana przez Williama. Szekspira

w "Komedii omyłek"), "Kupiec".

​

Facebook – najpopularniejszy obecnie portal spoÅ‚ecznoÅ›ciowy ma 20 lat. Od czasu jego uruchomienia przez Marka Zuckerberga w roku 2004 zmieniaÅ‚ siÄ™ wiele razy, ale cele jego dziaÅ‚alnoÅ›ci pozostajÄ… niezmienione: jednoczenie ludzi oraz zarabianie pieniÄ™dzy na reklamach.

luty'24

Luty 2024

Melchior WaÅ„kowicz jest autorem jednego z najbardziej znanych sloganów w historii polskiej reklamy – „Cukier krzepi”. Jest również autorem hasÅ‚a Polskich Linii Lotniczych LOT z 1971 roku „Lotem bliżej”.

​

Takie rzeczy zdarzajÄ…  siÄ™ tylko w maÅ‚ych miasteczkach:

- Mamy swojÄ… wiejskÄ… grupÄ™ na Facebooku i jej najbardziej aktywnym czasem jest ten, kiedy naszÄ… miejscowość odwiedza lodziarz. Ludzie dzielÄ… siÄ™ aktualizacjami na żywo, gdzie aktualnie jest samochód i w którym kierunku zmierza.

​

- Ruch na „gÅ‚ównej ulicy” mojego miasta jest tak niewielki, że dwóch kierowców jadÄ…cych w przeciwnych kierunkach może zatrzymać siÄ™ i porozmawiać ze sobÄ… przez kilka minut bez powodowania jakichkolwiek problemów.

​

- Ktoś w naszym miasteczku obrabował bank i wszyscy od razu wiedzieli, kto to był. Kasjerka nie odzywa się do niego do dzisiaj.

​

- Mieszkam w maÅ‚ym miasteczku. Kiedy siÄ™ tu sprowadziÅ‚em, wszyscy pytali „po kim kupiÅ‚eÅ› dom?”.

​

- Mieszkam w miasteczku, gdzie żyje niecaÅ‚e 5 tys. ludzi. Pewnego dnia w lokalnym urzÄ™dzie widziaÅ‚em takÄ… scenÄ™: w kolejce do okienka staÅ‚y trzy osoby. Wtem weszÅ‚a czwarta, kobieta, która widzÄ…c to wszystko, powiedziaÅ‚a tylko, że wpadnie później, kiedy bÄ™dzie mniejszy ruch.

​

- Kiedy byÅ‚em w pracy, mój pies jakoÅ› wydostaÅ‚ siÄ™ za ogrodzenie i uciekÅ‚. Policja przyjechaÅ‚a do szkoÅ‚y mojej siostrzenicy, aby zawiadomić jÄ…, że znaleźli jej psa i poprosić, aby wpuÅ›ciÅ‚a go do domu.

​

- W moim miasteczku otworzyli bar ze striptizem, akurat kiedy koÅ„czyÅ‚em 18 lat. Razem z kumplami byliÅ›my mocno nakrÄ™ceni, aby odwiedzić ten przybytek. Z jakiegoÅ› powodu wyobrażaÅ‚em sobie, że striptizerki, które tam pracujÄ…, bÄ™dÄ… caÅ‚kowicie nieznajomymi kobietami. Nie spodziewaÅ‚em siÄ™, że bÄ™dzie to Judy, którÄ… znam z zajęć matematyki, oraz Aubrey, która pracuje w Wendy's.

​

- W moim mieście w 1976 roku otworzyli pierwszego McDonalda. Z tej okazji urządzili paradę.

​

- ZrobiÅ‚em zakupy, spakowaÅ‚em i zapomniaÅ‚em zabrać torby do domu. Inny klient, który to zobaczyÅ‚, zabraÅ‚ jÄ… za mnie i przywiózÅ‚ do mojego domu.

​

- Mój narzeczony zabraÅ‚ mnie kiedyÅ› na festyn do swojego maÅ‚ego miasteczka. Pewien gość zobaczyÅ‚ go i mu pomachaÅ‚. ZapytaÅ‚am narzeczonego, kto to byÅ‚, a on na to, że to jedyny koleÅ› w mieÅ›cie, który miaÅ‚ tak samo na imiÄ™ jak on i to ich poÅ‚Ä…czyÅ‚o.
MówiÅ‚ też, że jego ojciec ostrzegÅ‚ go kiedyÅ›, żeby nie umawiaÅ‚ siÄ™ z pewnÄ… laskÄ… z miasteczka, bo może być jego siostrÄ….

​

- Tam gdzie dorastaÅ‚em, kiedy dzwoniÅ‚o siÄ™ na policjÄ™ w nocy, operatorka kazaÅ‚a czekać, bo musiaÅ‚a „obudzić szeryfa”.

​

- Znany bandzior z okolicy kandydował na szeryfa.
Był kilka razy w więzieniu w swoim życiu.
Jego slogan brzmiaÅ‚ „Znam wiÄ™zienie na wylot!”.

(https://joemonster.org/)

Ketchup byÅ‚ kiedyÅ› sprzedawany jako lekarstwo. W latach trzydziestych XIX wieku wierzono, że ketchup może wyleczyć prawie wszystko, w tym niestrawność, biegunkÄ™, a nawet żóÅ‚taczkÄ™.

 

Lord Byron, rozgniewany faktem, że jego uczelnia Trinity College nie zezwalaÅ‚a na trzymanie psów w akademikach, trzymaÅ‚ w zamian niedźwiedzia.

 

W ciÄ…gu roku na caÅ‚ym Å›wiecie sektor budowlany zużywa okoÅ‚o 50 miliardów ton piasku, co znaczÄ…co obciąża Å›rodowisko naturalne. Aby chronić cenne zasoby, wspierajÄ…c jednoczeÅ›nie rozwój zrównoważonego recyklingu odpadów, inżynierowie z Uniwersytetu RMIT w Australii opracowali sposób na wytworzenie bardziej wytrzymaÅ‚ego betonu, zmniejszajÄ…c tym samym zapotrzebowanie na piasek aż o 15 procent. Naukowcy wykorzystali w tym celu… kawowe fusy. Zużyte odpady organiczne poddano pirolizie, czyli niskoenergetycznemu procesowi zachodzÄ…cemu bez użycia tlenu w temperaturze 350 stopni Celsjusza. W ten sposób uzyskano biowÄ™giel, który – po dodaniu do betonu zamiast części piasku – wzmacnia jego wytrzymaÅ‚ość o 30 procent.

 

140 milionów ton pożywienia w postaci 6,5 procenta Å›wiatowej produkcji zbóż i 2,3 procenta roÅ›lin strÄ…czkowych zawdziÄ™czamy dżdżownicom – obliczyli uczeni w Colorado State University. Tylko w przypadku pszenicy co najmniej jedna kromka chleba z każdego bochenka to wyÅ‚Ä…cznie ich zasÅ‚uga.

   Niepozorne zwierzÄ™ta żyjÄ… w ziemi, drążąc tunele

i przetwarzajÄ…c zawartÄ… w niej martwÄ… materiÄ™ na skÅ‚adniki odżywcze dla roÅ›lin. Oprócz poprawy żyznoÅ›ci polepszajÄ… także strukturÄ™ gleby, pozwalajÄ…c dotrzeć w jej gÅ‚Ä™bsze warstwy wodzie i powietrzu. W jednym metrze szeÅ›ciennym podÅ‚oża żyje do 700 osobników.  Dżdżownice najÅ‚atwiej dostrzec po deszczu – wychodzÄ… na powierzchnie.

​

W styczniu 1955 roku na ekrany kin wszedÅ‚ film „Pokolenie" - fabularny debiut Andrzeja Wajdy zrealizowany na podstawie książki Bohdana Czeski. Autor książki byÅ‚ w czasie wojny partyzantem Armii Ludowej, potem - pisarzem i posÅ‚em. „Pokolenie" opowiada o lewicujÄ…cej mÅ‚odzieży zaangażowanej w czasie wojny w walkÄ™ z niemieckim okupantem. Jego bohaterowie ukazani sÄ… jako idealiÅ›ci, których życie niemal codziennie stawia w sytuacji ekstremalnej, czasem bez wyjÅ›cia. „Pokolenie" osiÄ…ga wiarygodność niemal kroniki filmowej, portretujÄ…c udrÄ™czony naród w zbrojnym odwecie - napisaÅ‚ o filmie Wajdy recenzent londyÅ„skiego „Daily Cinema". „Pokolenie" uważane jest za pierwszy film nurtu, który

w naszej kinematografii nazwany zostaÅ‚ później polskÄ… szkoÅ‚Ä… filmowÄ…. (ac)

​

W GdaÅ„sku w rÄ™ce SÅ‚użby BezpieczeÅ„stwa wpadÅ‚ Bogdan Borusewicz, jeden z ukrywajÄ…cych siÄ™ liderów „SolidarnoÅ›ci" zdelegalizowanej po wprowadzeniu stanu wojennego. A bylo to 9 stycznia 1986 roku. Borusewicz przyjechaÅ‚ do lokalu przy ul. Sokolej, w którym znajdowaÅ‚a siÄ™ tajna drukarnia. Gdy zapukaÅ‚, do drzwi rzuciÅ‚o siÄ™ na niego kilku esbeków, którzy go obezwÅ‚adnili. UkrywaÅ‚ siÄ™ od czterech lat, kilka razy byÅ‚ bliski aresztowania (raz milicjant strzelaÅ‚ do niego podczas ucieczki), ale zawsze udawaÅ‚o mu siÄ™ uciec. Borusewicz byÅ‚ przekonany, że wpadÅ‚ przypadkiem, ale po latach okazaÅ‚o siÄ™, iż na jego trop naprowadziÅ‚ SB tajny wspóÅ‚pracownik StanisÅ‚aw Ossowski, który wynajmowaÅ‚ lokal na drukarniÄ™. Borusewicz siedziaÅ‚ do 1988 r., odzyskaÅ‚ wolność na mocy amnestii. (az)

styczen 2024

Styczeń 2024

Aktorzy powracajÄ… przed kamery! Studia filmowe skapitulowaÅ‚y wobec determinacji protestujÄ…cych i speÅ‚niÅ‚y wiÄ™kszość ich postulatów. Strajkowali 118 dni, by wreszcie dostać wszystko, czego chcieli – wyższe wynagrodzenia, lepsze ubezpieczenia zdrowotne, ochronÄ™ przed sztucznÄ… inteligencjÄ….

Aktorzy rozpoczÄ™li strajk 14 lipca, doÅ‚Ä…czajÄ…c do protestujÄ…cych scenarzystów.  Wówczas wydawaÅ‚o siÄ™, że nie majÄ… szans na wygranÄ… z producentami, którzy twierdzili, iż ich oczekiwania sÄ… nierealne. Może wÅ‚aÅ›nie dlatego pierwsze oficjalne rozmowy zaczÄ™li prowadzić dopiero po 80 dniach protestu. Jednak ich spotkania okazaÅ‚y siÄ™ bezowocne

– strajkujÄ…cy uparcie trwali przy swoich stanowiskach, uniemożliwiajÄ…c tym samym jakiekolwiek porozumienia.

Protest dotknÄ…Å‚ każdy sektor przemysÅ‚u rozrywkowego – od artystów poprzez lokalne firmy po potężne koncerny medialne. WstrzymywaÅ‚ produkcje, zakÅ‚ócaÅ‚ telewizyjne ramówki czy ceremonie rozdawania nagród, zmuszaÅ‚ studia do przekÅ‚adania kinowych premier. WiÄ™cej – aktorski bojkot zachwiaÅ‚ gospodarkÄ… Kalifornii – stan poniósÅ‚ straty szacowane na ponad pięć miliardów dolarów. Wszystko to razem spowodowaÅ‚o, że studia musiaÅ‚y wreszcie ugiąć siÄ™ wobec dezaprobaty protestujÄ…cych i wznowić rozmowy.

Od 24 października negocjowano nieprzerwanie, o co zabiegali najbardziej znani, chociaż nie biorący udziału

w proteÅ›cie, czÅ‚onkowie SAG-AFTRA – George Clooney, Ben Affleck, Jennifer Aniston i Tyler Perry. Najtrudniej byÅ‚o

w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji, ale i ten punkt negocjacji w koÅ„cu uzgodniono pozytywnie dla okoÅ‚o stu sześćdziesiÄ™ciu tysiÄ™cy czÅ‚onków gildii aktorów, którzy porzucili prace i pikietowali przed studiami filmowymi przez prawie cztery miesiÄ…ce.  

9 listopada 2023 roku najdÅ‚uższy strajk aktorów w historii Hollywood zostaÅ‚ oficjalnie zawieszony. WytrwaÅ‚ość opÅ‚aciÅ‚a siÄ™… (AZ; na podstawie: Vanity Fair, Variety Magazine, The Guardian)

​

Statystyczny Polak spożywa okoÅ‚o osiemdziesiÄ™ciu kilogramów miÄ™sa rocznie. To jeden z wyższych wyników

w Europie.

 

Mark Twain rozmawiaÅ‚ raz z pewnym Francuzem, który chcÄ…c być dowcipnym powiedziaÅ‚:

- Jeżeli przeciętny Amerykanin się nudzi, zawsze może spędzić interesująco jakiś czas badając, kim był jego dziadek.

- Natomiast Francuz w tej samej sytuacji – odparÅ‚ Twain – może siÄ™ zająć badaniem problemu, kto byÅ‚ jego ojcem.

 

Na naszej planecie żyje wiele istot, których zmysÅ‚y sÄ… bardziej zaawansowane niż ludzkie. Å»óÅ‚wie wyczuwajÄ… pole magnetyczne Ziemi. SÅ‚onie sÅ‚yszÄ… znacznie niższe czÄ™stotliwoÅ›ci niż ludzie, a motyle potrafiÄ… rozróżniać subtelne różnice barw w zakresie Å›wiatÅ‚a ultrafioletowego (DP; na podstawie National Geographic)

W ostatnich czasach “dobrej zmiany” w Warszawie posadzono 24 drzewa kupione w Niemczech po czternaÅ›cie tysiÄ™cy zÅ‚otych za sztukÄ™. (AZ; na podstawie tvp.pl)

 

Prozopagnozja to niezdolność do rozpoznawania twarzy. Zaburzenie to dotyczy około 2 procent ludzi na świecie.

 

Niezwykle rzadko spotykane diamenty zanieczyszczone borem, co nadaje im żywy niebieski odcieÅ„, osiÄ…gajÄ… zawrotnÄ… cenÄ™ 19 milionów dolarów za jeden gram.

 

AmerykaÅ„ski kompozytor i pianista George Gershwin na jednym z przyjęć zostaÅ‚ „przygwożdżony” do krzesÅ‚a przez niezwykle gadatliwÄ… damÄ™. Pani mówiÅ‚a caÅ‚y czas sama, nie przerywajÄ…c ani na chwilÄ™, aż w koÅ„cu zawoÅ‚aÅ‚a z uÅ›miechem:

 - Mój Boże! Rozmawiamy już przeszÅ‚o godzinÄ™, a pan nie powiedziaÅ‚ jeszcze ani sÅ‚owa!

- Cóż za jednomyÅ›lność, prawda? – odparÅ‚ Gershwin.

​

Rozpoznanie zawaÅ‚u serca z dużym wyprzedzeniem jest wÅ‚aÅ›ciwie niemożliwe, przez co jest on przyczynÄ… 10-20 procent wszystkich zgonów. Aby diagnostyka byÅ‚a skuteczniejsza, francuscy badacze postanowili „wyszkolić” sztucznÄ… inteligencjÄ™. Inżynierowie „nakarmili” algorytm danymi obejmujÄ…cymi dokumentacjÄ™ medycznÄ… 95 tysiÄ™cy osób z Francji i USA, które byÅ‚y hospitalizowane lub zmarÅ‚y

z powodu zatrzymania akcji serca. Oprócz podstawowych danych, takich jak wiek, pleć i miejsce zamieszkania, naukowcy wykorzystali dokumenty obejmujÄ…ce 10 lat przed wystÄ…pieniem zdarzenia – ponad milion diagnoz szpitalnych

i 10 milionów recept. Szeroki zakres danych umożliwiÅ‚ algorytmowi stworzenie indywidualnych profili ryzyka, co skutkowaÅ‚o postawieniem prawidÅ‚owej diagnozy w 90 procentach przypadków. (AZ; na podstawie CNN)

 

Napoleon I oblegajÄ…c w roku 1809 SewillÄ™, która stawiaÅ‚a zaciÄ™ty opór, napisaÅ‚ do komendanta miasta: „JeÅ›li siÄ™ do trzech dni nie poddacie, to po zdobyciu szturmem miasta każę wszystkich „zgolić”.

   List ten nigdy nie zostaÅ‚ wysÅ‚any, gdyż jeden z doradców cesarza zauważyÅ‚:

- Nie uczynisz tego, Sire.

- Dlaczego? Kto mi zabroni?

- Bo do tytuÅ‚ów: cesarza Francji, króla wÅ‚oskiego i innych, nie chcesz dodać tytuÅ‚u „cyrulika sewilskiego”.

​

Podyplomowy kurs magii i okultyzmu prowadzony bÄ™dzie  na brytyjskim Uniwersytecie w Exeter w roku akademickim 2024/2025. To jeden z pierwszych kierunków  na Wyspach, które oferujÄ… prawdziwy dyplom i tytuÅ‚ magistra za wiedzÄ™

o czarach. Zajęcia będą połączeniem nauk humanistycznych, między innymi historii, literatury i socjologii. a wykładowcy przedstawią, jak przez wieki wyglądało postrzeganie magii

i okultyzmu w różnych kulturach Å›wiata. (DP)

prawie jednym... grudzień

Grudzień 2023

PolskÄ… choinkÄ™ poprzedzaÅ‚ praktykowany od wieków na SÅ‚owiaÅ„szczyźnie zwyczaj dekorowania w zimowym czasie wÅ‚asnych siedzib zielonymi gaÅ‚Ä…zkami. Przed Å›wiÄ…tecznym drzewkiem w polskich domach królowaÅ‚a podÅ‚aźniczka (zwana też jutkÄ…, wiechÄ…, sadkiem). ByÅ‚a to najczęściej sosnowa, jodÅ‚owa lub Å›wierkowa gałąź wiszÄ…ca nad oknem, drzwiami lub stoÅ‚em. Przystrajano jÄ… naturalnymi darami oraz Å‚akociami. Wierzono, że zielone gaÅ‚Ä…zki sÄ… nie tylko piÄ™knÄ… ozdobÄ…, ale zapewniajÄ… także dobrobyt i pomyÅ›lność. Uważano, iż podÅ‚aźniczka chroni dom przez zÅ‚ymi mocami oraz urokami. Badacze polskiej kultury uważajÄ…, że funkcja

i symbolika rodzimej choinki to kontynuacja idei podłaźniczki.

 

Środki ochrony indywidualnej, używane na przykład

w szpitalach, generujÄ… ogromne iloÅ›ci odpadów. Aby chociaż częściowo rozwiÄ…zać ten problem, naukowcy z Uniwersytetu Rice (prywatny uniwersytet w Houston, Texas) opracowali nowatorskie rÄ™kawiczki wielokrotnego użytku, utrzymujÄ…ce jednoczeÅ›nie sterylność. W kompozytowy materiaÅ‚ tekstylny wpleciono cienkie druciki umożliwiajÄ…ce przepÅ‚yw prÄ…du elektrycznego. Odpowiednio dobrane napiÄ™cie sprawia, że

w ciÄ…gu zaledwie 5 sekund „tkanina” nagrzewa siÄ™ do 100°C

i niszczy wirusy znajdujÄ…ce siÄ™ na zewnÄ™trznej stronie rÄ™kawic. Dodatkowo za sprawÄ… specjalnych mechanizmów bezpieczeÅ„stwa temperatura wewnÄ…trz osiÄ…ga maksymalnie 36°C, co wyklucza możliwość oparzeÅ„, za to skutecznie odkaża bez koniecznoÅ›ci zdejmowania rÄ™kawic.

Z myÅ›lÄ… o Å›rodowisku – to poczÄ…tek Å›wietnych pomysÅ‚ów, których nie należy lekceważyć.

​

Najstarsza ryba na Å›wiecie ma na imiÄ™ Matuzalem  i żyje

w akwarium Steinhart w San Francisco w Kalifornii. To ryba dwudyszna, która przyjechaÅ‚a z Australii w 1938 roku jako szesnastoletnia „staruszka”. Dzisiaj liczy sobie 101 wiosen, jest przyjazna ludziom, lubi być gÅ‚askana po brzuszku.

W naturze te właśnie ryby dwudyszne można spotkać

w rzekach w australijskim stanie Queensland. Występują też nielicznie w słodkich wodach Afryki i Ameryki Południowej. Zwane są żywymi skamielinami.

​

Pierwsze lampki choinkowe pojawiły się w USA. Wymyślił je

w 1882 roku Edward Johnson. W swoim apartamencie przy PiÄ…tej Alei w Nowym Jorku zamontowaÅ‚ na choince 80 lampek w kolorach flagi amerykaÅ„skiej. StaÅ‚y siÄ™ popularne jednak dopiero 13 lat później, po tym, jak prezydent Grover Cleveland zawiesiÅ‚ je na swojej choince w BiaÅ‚ym Domu. Celebryci

– a potem zwykli ludzie – chcieli naÅ›ladować tego trendsettera. Nie byÅ‚o to Å‚atwe. W 1900 roku komplet lampek kosztowaÅ‚ 300 dolarów – tyle co poÅ‚owa niezÅ‚ego samochodu 

​

Brytyjscy uczeni badajÄ…cy wirusa SARS-CoV-2 pracujÄ… nad innowacyjnymi, szybko dziaÅ‚ajÄ…cymi szczepionkami doustnymi, które nie tylko sÄ… prostsze w aplikacji, ale również skuteczniejsze w walce z chorobami. Koronawirus, podobnie jak grypa, infekuje komórki oskrzeli, dlatego bardzo ważne jest indukowanie wydzielania przeciwciaÅ‚ specyficznych dla antygenu wirusa w bÅ‚onie Å›luzowej, a nie we krwi.

​

Giulia Tofana, XVII-wieczna WÅ‚oszka i mistrzyni trucicielstwa, ogÅ‚osiÅ‚a kiedyÅ›, że objawiÅ‚ jej siÄ™ Å›wiÄ™ty MikoÅ‚aj i przekazaÅ‚ recepturÄ™ na substancjÄ™ o cudownych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach leczniczych. W rzeczywistoÅ›ci byÅ‚ to najprawdopodobniej pÅ‚yn, który wypÅ‚ywaÅ‚ ze Å›wiÅ„skiego miÄ™sa po wtarciu w nie arszeniku. WystarczyÅ‚y zaledwie 4 krople tej substancji, aby pozbawić życia mężczyznÄ™. Bardzo szybko „manna ÅšwiÄ™tego MikoÅ‚aja z Bari” znalazÅ‚a swoje amatorki. LiczbÄ™ jej ofiar szacuje siÄ™ na okoÅ‚o 600 osób. A zarzuty formuÅ‚owano przede wszystkim pod adresem… Å›wiÄ™tego MikoÅ‚aja

​

Szwajcarka wypuÅ›ciÅ‚a do morza homara, by mógÅ‚ dalej żyć. Nie byÅ‚oby w tym niczego zaskakujÄ…cego, gdyby nie fakt, że zakupiÅ‚a go uprzednio w restauracji za 200 euro, po czym wyniosÅ‚a w wiaderku i wypuÅ›ciÅ‚a skorupiaka do wody, ku zaskoczeniu wÅ‚aÅ›ciciela restauracji i okolicznych obserwatorów nietypowego zajÅ›cia.

​

RozmawiajÄ… dwaj koledzy blondyni:

- Ty, jak siÄ™ mówi: Irak czy Iran?

- A skąd mam wiedzieć? Napisz do profesora Bralczyka.

- AleÅ› ty gÅ‚upi. NapiszÄ™, a on mi jak zwykle odpisze, że zasadniczo obie formy sÄ… poprawne. 

​

W XIX-wiecznych dworach tradycyjnie podawane na Å›wiÄ™ta Bożego Narodzenia ryby przygotowywano w ostatniej chwili, tak by zachowaÅ‚y Å›wieżość. Poranny wigilijny poÅ‚ów należaÅ‚ do Å›wiÄ…tecznej tradycji. PoczÄ…tek 24 grudnia nie mógÅ‚ siÄ™ obyć również bez polowania, które jakoby zapewniaÅ‚o zdrowie i dostatek na caÅ‚y nadchodzÄ…cy rok. MyÅ›liwi nie byli jednak zwolnieni z tradycyjnego wigilijnego postu. Upolowana zwierzyna wÄ™drowaÅ‚a do dworskiej kuchni, do wykorzystania przez kolejne dni.

Stu pięćdziesięcioletnie drzewo, figowiec bengalski, odrodziło się po sierpniowym pożarze w mieście Lahaina na Hawajach. To efekt dbania o roślinę. Gleba jest użyźniana,

a drzewo podlewane ogromnÄ… iloÅ›ciÄ… wody każdego dnia (ziemia po spaleniu z trudem wchÅ‚ania wodÄ™).  W efekcie kolos o wysokoÅ›ci prawie dziewiÄ™tnastu metrów i czterdziestu szeÅ›ciu pniach wypuÅ›ciÅ‚o mÅ‚ode liÅ›cie!

​

Choinka zagoÅ›ciÅ‚a w polskich domach w okresie zaborów, na przeÅ‚omie XVIII i XIX wieku, a dotarÅ‚a z Niemiec. Najpierw zadomowiÅ‚a siÄ™ w salonach, bogatych dworach

i mieszczaÅ„skich domach. Po latach trafiÅ‚a do ziemiaÅ„skich dworków i domostw chÅ‚opów. Na wsi dekorowanie drzewka upowszechniÅ‚o siÄ™ w dwudziestoleciu miÄ™dzywojennym,

a w niektórych regionach dopiero po II wojnie Å›wiatowej.

Zielone gaÅ‚Ä…zki od wieków oznaczajÄ… życie, odradzanie siÄ™

i nadziejÄ™. Choinka to także symbol Drzewa Å»ycia. WedÅ‚ug niektórych badaczy jest odwoÅ‚aniem do problematyki poznania dobra i zÅ‚a. Uznawana jest za odwzorowanie drzewa rajskiego. WedÅ‚ug tej interpretacji bombki lub jabÅ‚ka przypominajÄ… biblijne owoce z historii o Adamie i Ewie,

a Å‚aÅ„cuch nawiÄ…zuje do grzechu, kuszenia przez węża. Gwiazdka na wierzchoÅ‚ku symbolizuje natomiast gwiazdÄ™ betlejemskÄ…, oÅ›wietlajÄ…cÄ… wÅ‚aÅ›ciwÄ… drogÄ™.  Åšwieczki lub Å›wiateÅ‚ka to symbol życia.

Lampki choinkowe pochodzÄ… ze Stanów Zjednoczonych. Opatentowano je w roku 1882. ÅšwiateÅ‚ka na tereny polskie trafiÅ‚y na przeÅ‚omie XIX i XX wieku. Pierwsze drzewko udekorowane takimi lampkami pojawiÅ‚o siÄ™ na ÅšlÄ…sku. 

​

GrudzieÅ„ roku 1900.  W Warszawie u zbiegu ul. Królewskiej

i pl. MaÅ‚achowskiego zostaÅ‚a otwarta "ZachÄ™ta" - galeria Towarzystwa ZachÄ™ty Sztuk PiÄ™knych. PowstaÅ‚a w 1860 roku organizacja zajmujÄ…ca siÄ™ upowszechnianiem polskiej sztuki nie miaÅ‚a wczeÅ›niej staÅ‚ej siedziby, a jej zbiory ciÄ…gle rosÅ‚y. Konkurs na projekt wygraÅ‚ znany architekt Stefan Szyller. PoczÄ…tkowo miaÅ‚ to być gmach w stylu renesansowym, jednak gdy wÅ‚aÅ›cicielka sÄ…siadujÄ…cej parceli zapisaÅ‚a jÄ… Towarzystwu, ogÅ‚oszony zostaÅ‚ nowy konkurs na wiÄ™kszy budynek. I znów wygraÅ‚ Szyller, ale tym razem zaprojektowaÅ‚ gmach w stylu eklektycznym. W finansowanie budowy zaangażowaÅ‚o siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwo. Wielu artystów, miÄ™dzy innymi Helena Modrzejewska, przekazywaÅ‚o na ten cel część dochodów z wystÄ™pów. Budowa "ZachÄ™ty" trwaÅ‚a dwa lata.

​

W grudniowe popoÅ‚udnie 1939 roku po raz pierwszy wyÅ›wietlono dzisiaj już klasyczny film „Przeminęło z wiatrem". Premiera odbyÅ‚a siÄ™ w kinie Loew’s Grand w Atlancie. Kino przeznaczono wówczas tylko dla biaÅ‚ych widzów, nie wpuszczono wiÄ™c nawet czarnych aktorów grajÄ…cych

w filmie, jednak burmistrz poprosiÅ‚ widowniÄ™ o oklaski dla nich. David O. Selznick prawa do ekranizacji książki autorstwa Margaret Mitchell kupiÅ‚ miesiÄ…c po jej ukazaniu siÄ™ w roku 1936. Jak na ówczesne czasy, zapÅ‚aciÅ‚ za nie fortunÄ™ - 50 tysiÄ™cy dolarów.  Kandydat do zagrania Rhetta Butlera byÅ‚ jeden: Clark Gable, natomiast o rolÄ™ Scarlett O’Hary staraÅ‚o siÄ™ 1,4 tys. aktorek. ZdjÄ™cia próbne kosztowaÅ‚y 100 tysiÄ™cy dolarów, nakrÄ™cono prawie 50 kilometrów taÅ›my,

a i tak Selznick wybraÅ‚ Vivien Leigh już po rozpoczÄ™ciu zdjęć. Film kosztowaÅ‚ kwotÄ™ kosmicznÄ… - okoÅ‚o 4 milionów dolarów

i staÅ‚ siÄ™ jednym z najbardziej kasowych w historii - uwzglÄ™dniajÄ…c inflacjÄ™, przychód z biletów wyniósÅ‚ 1,5 miliarda dolarów. ZdobyÅ‚ osiem Oscarów. Nagrodzono miÄ™dzy innymi Hattie McDaniel grajÄ…cÄ… Mammy, która staÅ‚a siÄ™ pierwszÄ… czarnÄ… laureatkÄ… tej nagrody.

​

WedÅ‚ug XVIII-wiecznego zwyczaju daÅ„ wigilijnych wcale nie musiaÅ‚o być dwanaÅ›cie. IstniaÅ‚ nawet przesÄ…d, że ich liczba winna być… nieparzysta. NajpopularniejszÄ… wigilijnÄ… potrawÄ… byÅ‚a zupa migdaÅ‚owa, a po niej barszcz. Zamiast uszek można go byÅ‚o podać z „jajkiem”, uformowanym z biaÅ‚ej polewki, ugotowanej na… szczupaku. Szczupaka chÄ™tnie gotowano też w Å‚usce, zaprawionego piwnym octem i kminkiem. Na ikrze szczupakowej robiono nawet… ciasta.

​

Krakowski „Åšwiatowid” w wydaniu z 17 grudnia 1927 roku poÅ›wiÄ™ciÅ‚ Å›wiÄ…tecznym prezentom dla paÅ„ caÅ‚Ä… stronÄ™. Autorka tekstu zauważaÅ‚a: „każda pani choćby byÅ‚a już w futro zaopatrzona, chÄ™tnie zobaczy jeszcze jeden pÅ‚aszcz futrzany lub cape z futra. A tak modna pelerynka futrzana, piÄ™kny lis czarny, lub niebieski, albo biaÅ‚y, czyż to nie piÄ™kne, a zarazem praktyczne podarki?” Natomiast w 1930 roku wÅ›ród pomysÅ‚ów na prezenty znalazÅ‚y siÄ™ przybory podróżne: neseser na szczotkÄ™, papieroÅ›nica, cygarnica i zapalniczka, „wszytko ze skóry krokodylej” 

​

Szczęście, szczęście... jak by to powiedzieć... pijemy ze zÅ‚otego kubka pod wszelkÄ… szerokoÅ›ciÄ… geograficznÄ…, ale smak jest naszÄ… sprawÄ… - wyÅ‚Ä…cznie naszÄ…, i stopieÅ„ upojenia, którym nas obdarza, zależy jedynie od nas.

- Joseph Conrad, "Lord Jim"

Wspaniałego, szczęśliwego Nowego 2024 Roku!

listopad - prawie jednym...

Listopad 2023

W październiku 1929 roku na dachu nowojorskiego drapacza chmur budowanego dla koncernu samochodowego Chrysler zamontowano 60-metrowÄ… iglicÄ™. DziÄ™ki niej Chrysler Building staÅ‚ siÄ™ najwyższym budynkiem na Å›wiecie. Wybudowany w stylu art déco na Manhattanie i mierzÄ…cy 318,9 m wieżowiec zostaÅ‚ otwarty 27 maja 1930 r., ale palmÄ… pierwszeÅ„stwa jego wÅ‚aÅ›ciciele oraz architekt William van Alen cieszyli siÄ™ krótko, bo już w 1931 roku w Nowym Jorku powstaÅ‚ Empire State Building majÄ…cy wraz z iglicÄ…

443,2 m (381 m do dachu). Chrysler Building od dawna nie należy do Chryslera, ale zachował swoją nazwę - w tej chwili jest trzecim najwyższym wieżowcem w Nowym Jorku,

a w rankingu światowym zajmuje miejsce 26.

​

Pierwszy bankomat zaprojektował w 1939 roku Luther

G. Simjian, Amerykanin pochodzenia ormiaÅ„skiego, chociaż prototyp udaÅ‚o mu siÄ™ wybudować 21 lat później.  UrzÄ…dzenie o nazwie bankograph zostaÅ‚o wykonane dla City Bank of New York (Citibank) i zainstalowane w 1961 roku w Nowym Jorku. Już po póÅ‚ roku zdemontowano je - klientom nie podobaÅ‚o siÄ™, że używajÄ… go do skÅ‚adania depozytów chcÄ…cy uniknąć identyfikacji hazardziÅ›ci i prostytutki. Niezależnie od Simjiana bankomat wynalazÅ‚ też Szkot John Shepherd-Barron, a jego maszyna stanęła 27 czerwca 1967 roku w londyÅ„skim Enfield Town w banku Barclays. WypÅ‚ata pieniÄ™dzy odbywaÅ‚a siÄ™ za pomocÄ… papierowego czeku pokrytego radioaktywnym wÄ™glem-14 i wprowadzanego do wnÄ™trza urzÄ…dzenia. Maszyna odczytywaÅ‚a dane na czeku i wypÅ‚acaÅ‚a pieniÄ…dze.

​

Wycieczka na AntarktydÄ™ to wyjÄ…tkowa, droga, ale - przynajmniej w teorii - dostÄ™pna dla wszystkich przyjemność. Co innego, gdyby ktoÅ› miaÅ‚ życzenie zostać na Antarktydzie na dÅ‚użej i na przykÅ‚ad podjąć pracÄ™. Jednym z podstawowych wymogów, które musi speÅ‚nić kandydat, jest przejÅ›cie zabiegów usuniÄ™cia zÄ™bów mÄ…droÅ›ci oraz wyrostka robaczkowego. Wszystko po to, by mieć pewność, że ani jedne ani drugie nie zacznÄ… sprawiać kÅ‚opotów na miejscu, gdzie uzyskanie należytej pomocy medycznej jest niemożliwe.

​

Kameleon Brookesia micra, to uroczy, a zarazem mikroskopijny stworek, bo jego długość osiąga łącznie

z ogonem zaledwie 30 mm! ZwierzÄ…tko, pochodzÄ…ce

z Madagaskaru odkryte zostało między 2003 a 2007 rokiem,

a formalnie opisano go w 2012 roku. Oprócz zaskakujÄ…cego rozmiaru, jaszczurka ta nie różni siÄ™ zbytnio od innych kameleonów – gad potrafi poruszać swoimi oczami niezależnie od siebie, dziÄ™ki czemu nie musi obracać gÅ‚owÄ…, by doskonale widzieć wszystko, co dzieje siÄ™ wokóÅ‚ niego. Zwierzaczek odbiera również Å›wiatÅ‚o ultrafioletowe.

​

Ojmiakon to wieÅ› w Jakucji, zwana czÄ™sto biegunem zimna, zlokalizowana w póÅ‚nocno-wschodniej Rosji. Temperatury dochodzÄ… tutaj do -70℃ – jest tu tak zimno, że zamarza nawet alkohol. Pomimo niewielu wspóÅ‚czesnych udogodnieÅ„ dostÄ™pnych we wsi, w tym, zdawaÅ‚oby siÄ™, niemożliwym do zamieszkania miejscu, na staÅ‚e żyje ok. 500 Syberyjczyków. Codzienne obowiÄ…zki obejmujÄ… tutaj pasanie reniferów, polowanie i ryboÅ‚ówstwo. Miejsce to zaczyna powoli przyciÄ…gać także turystów, którym niestraszne sÄ… surowe warunki.

​

Henry Winstanley był XVII-wiecznym, angielskim inżynierem

i wynalazcÄ…, który zbudowaÅ‚ miÄ™dzy innymi Matematyczny Teatr Wodny, bÄ™dÄ…cy atrakcjÄ… turystycznÄ…, która Å‚Ä…czyÅ‚a

w sobie fajerwerki, fontanny, automaty i mechanizmy serwujÄ…ce odwiedzajÄ…cym napoje. Jednak wynalazkiem, który przyniósÅ‚ mu zgubÄ™, byÅ‚a zaprojektowana i wybudowana przez niego latarnia morska. Po tym, jak pięć jego statków rozbiÅ‚o siÄ™ w pewnym skalistym miejscu, wpadÅ‚ na pomysÅ‚, by zbudować latarniÄ™, która bÄ™dzie oznaczać niebezpieczne skaÅ‚y i tym samym chronić żeglujÄ…cych. Budowla miaÅ‚a wysokość 35 metrów, a w Å›rodku niej paliÅ‚o siÄ™ 60 Å›wiec. Wynalazek speÅ‚niaÅ‚ swojÄ… funkcjÄ™ aż do burzy z 26 listopada 1703 roku, która byÅ‚a jednÄ… z najwiÄ™kszych nawaÅ‚nic w historii Wielkiej Brytanii. Silne wiatry i fale porwaÅ‚y latarniÄ™

z Winstanleyem w Å›rodku. Ani latarni, ani jej konstruktora nigdy nie odnaleziono. 

Warto zwrócić uwagÄ™ na pingwiny. Te eleganckie ptaki oÅ›wiadczajÄ… siÄ™ swojej partnerce podobnie jak ludzie. Różnica jest taka, że my dajemy naszej wybrance pierÅ›cionek zarÄ™czynowy, który stanowi symbol naszej miÅ‚oÅ›ci, natomiast pingwiny ofiarowujÄ… ukochanej… kamyk. Wybrany okaz musi być Å‚adny, gÅ‚adki, duży i bÅ‚yszczÄ…cy, tak, by wydawaÅ‚ siÄ™ jak najbardziej atrakcyjny dla tej, która go przyjmie. Cóż, podobnie bywa z pierÅ›cionkami, prawda? Bo samica pingwina, podobnie jak kobieta, może też odrzucić oÅ›wiadczyny, jeÅ›li kandydat siÄ™ nie postara. Gdyby natomiast podarek jej siÄ™ spodobaÅ‚, wyrazi swoje „tak” poprzez wÅ‚ożenie go do gniazda.

 

Można opowiadać o różnych atrakcjach w San Francisco,

a i tak najbardziej rozpoznawalnym obiektem w mieÅ›cie pozostaje most przewieszony nad cieÅ›ninÄ… o tej samej nazwie. Golden Gate miesiÄ™cznie pokonuje 3,5 miliona samochodów i już sama przejażdżka stanowi dla wielu niezapomniane przeżycie. ObowiÄ…zkowy przystanek na zdjÄ™cie z widokiem i można ruszać dalej… Niewiele brakowaÅ‚o jednak, a wszystkie zdjÄ™cia z Golden Gate wyglÄ…daÅ‚yby zupeÅ‚nie inaczej.
Chodzi o to, że pierwotnie most miał być pomalowany

w żóÅ‚to-czarne pasy, by Å‚atwiej dostrzegali go kapitanowie przepÅ‚ywajÄ…cych statków. Ostatecznie okazaÅ‚o siÄ™ jednak, że pomaraÅ„czowy kolor zapewnia lepszÄ… widoczność we mgle… i tak już zostaÅ‚o.

​

Co jest obecnie najwiÄ™kszÄ… atrakcjÄ… brytyjskiej stolicy? Zdania sÄ… mocno podzielone. Pewne jest natomiast co innego – że pierwszeÅ„stwo w tej kategorii mocno zmieniÅ‚o siÄ™ od XVIII wieku. Wówczas za jednÄ… z „najgorÄ™tszych” atrakcji uchodziÅ‚… Bethlem Royal Hospital, psychiatryk znany jako Bedlam, bÄ™dÄ…cy zresztÄ… inspiracjÄ… niejednego horroru. Zanim staÅ‚ siÄ™ prawdziwym szpitalem, sÅ‚użyÅ‚ jako miejsce izolacji obÅ‚Ä…kanych. A przy okazji też osobliwy cyrk. Za jednego pensa można byÅ‚o do woli naoglÄ…dać siÄ™ szaleÅ„ców. Jak zaÅ› przystaÅ‚o na szanujÄ…ce siÄ™ muzeum, we wtorki wejÅ›cie byÅ‚o bezpÅ‚atne.

​

Po premierze filmu Disneya "Księżniczka i żaba" w Stanach Zjednoczonych 50 dzieci zatruÅ‚o siÄ™ salmonellÄ… po pocaÅ‚owaniu żaby. NaprawdÄ™? A gdzie byli rodzice? 

​

ZdarzaÅ‚o siÄ™, rzadko bo rzadko, że ktoÅ› nieÅ›wiadom sprawy szedÅ‚ do teatru dobrowolnie i kupowaÅ‚ bilet. Tak zdarzyÅ‚o siÄ™ kiedyÅ› w warszawskim Ateneum. Na widowni siedzieli sami pracownicy teatru, nie liczÄ… pary, która kupiÅ‚a bilety. Po pierwszym akcie do dyrektora Janusza WarmiÅ„skiego podszedÅ‚ nieÅ›miaÅ‚o jego zastÄ™pca, bardzo smutny.

– No i co tam? – zapytaÅ‚ WarmiÅ„ski.

– Tych dwoje, co kupiÅ‚o bilety już sobie poszÅ‚o. To nie wiem, czy mamy dalej grać dla samych swoich?

– Gramy, ale powiem aktorom, żeby grali szybciej – podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ dyrektor WarmiÅ„ski.

​

JeÅ›li zwiedzanie miasta w weekend brzmi jak ciekawe wyzwanie, może warto spróbować przejść caÅ‚y kraj w ciÄ…gu

jednego dnia? Niewielki, ale niezwykle piÄ™kny Liechtenstein rozciÄ…ga siÄ™ jedyne 25 kilometrów z póÅ‚nocy na poÅ‚udnie

i zaledwie 4 kilometry ze wschodu na zachód, dlatego bez wzglÄ™du na kierunek, przejÅ›cie przez caÅ‚y kraj nie zajmie wiÄ™cej niż jeden dzieÅ„. Jest jednak maÅ‚y haczyk – kraj ten poÅ‚ożony jest w samym sercu Alp i podczas wÄ™drówki można napotkać dość znaczne różnice wysokoÅ›ci terenu.

​

W filmie „Ojciec Chrzestny” ani razu nie padÅ‚o sÅ‚owo „mafia”.

Przedstawiciele wÅ‚oskiej mniejszoÅ›ci w USA zabronili twórcom filmu użycia sÅ‚owa „mafia” oraz innych wyrażeÅ„ opisujÄ…cych gangsterów.

​

Obecnie okoÅ‚o 50 tysiÄ™cy MongoÅ‚ów nosi nazwisko sÅ‚ynnego wodza Chin, Czyngis Chana. Badacze uważajÄ…, że na Å›wiecie żyje okoÅ‚o 17 milionów bezpoÅ›rednich potomków Å›redniowiecznego wÅ‚adcy Chin, wÅ›ród których mogÄ… być również czÅ‚onkowie brytyjskiej rodziny królewskiej.

pazdziernik - jednym zdaniem

Październik 2023

W nocy, z 2 na 3 października 1944 roku puÅ‚kownik Kazimierz Iranek-Osmecki, pseudonim "Jarecki" i podpuÅ‚kownik Zygmunt Dobrowolski,  pseudonim "Zyndram" z upoważnienia komendanta gÅ‚ównego AK generaÅ‚a Tadeusza Komorowskiego "Bora" podpisali w Ożarowie, w kwaterze dowodzÄ…cego pacyfikacjÄ… powstania warszawskiego SS-Obergruppenführera Ericha von dem Bacha-Zelewskiego "UkÅ‚ad o zaprzestaniu dziaÅ‚aÅ„ wojennych w Warszawie". Å»oÅ‚nierze AK mieli w nim zapewnione peÅ‚ne prawa jeÅ„ców gwarantowane przez konwencjÄ™ genewskÄ…. Ludność cywilna miaÅ‚a bez przeszkód opuÅ›cić miasto, a Niemcy zobowiÄ…zali siÄ™ dopilnować, by odbyÅ‚o siÄ™ to "bez zbÄ™dnych cierpieÅ„".

W rzeczywistoÅ›ci zÅ‚amali to postanowienie, wysyÅ‚ajÄ…c okoÅ‚o 100 tysiÄ™cy warszawiaków do obozów koncentracyjnych i na roboty. W ciÄ…gu 63 dni walk zginęło 15-18 tysiÄ™cy powstaÅ„ców i 120-150 tysiÄ™cy cywilów.

​

 

3 października 1965 roku odbyÅ‚a siÄ™ premiera „Repulsion", czyli „WstrÄ™tu", pierwszego (nie liczÄ…c krótkometrażowej noweli, która staÅ‚a siÄ™ częściÄ… obrazu „NajpiÄ™kniejszych oszustw Å›wiata") filmu Romana PolaÅ„skiego zrealizowanego na Zachodzie. Twórca „Noża w wodzie" pokazaÅ‚ w nakrÄ™conym

w Londynie czarno-biaÅ‚ym „WstrÄ™cie" studium obÅ‚Ä™du mÅ‚odej kobiety zagranej przez dwudziestoparoletniÄ… wówczas Catherine Deneuve. Za „WstrÄ™t" PolaÅ„ski dostaÅ‚ Srebrnego Niedźwiedzia na berliÅ„skim festiwalu filmowym i filmem tym otworzyÅ‚ sobie drogÄ™ do wielkiej Å›wiatowej kariery - w 1966 roku powstaÅ‚ „Cul-de sac", znany w Polsce jako „Matnia", a dwa lata później - „Dziecko Rosemary". W roku 1974  PolaÅ„ski znalazÅ‚ siÄ™ na absolutnym filmowym szczycie dziÄ™ki „Chinatown" z Jackiem Nicholsonem w roli gÅ‚ównej.

 

 

W 1883 roku z Paryża w swój pierwszy kurs wyruszyÅ‚ "Orient Express", legendarny pociÄ…g pasażerski, który Å‚Ä…czyÅ‚ zachód i wschód Europy. JechaÅ‚ przez Strasburg, Monachium, WiedeÅ„, Budapeszt do Giurgiu w Rumunii, gdzie pasażerowie przeprawiali siÄ™ promem przez Dunaj, a po drugiej stronie wsiadali do mniej luksusowego pociÄ…gu, który przez WarnÄ™ wiózÅ‚ ich do Konstantynopola. WiÄ™cej tutaj.

​

​

Październik roku 1977 okazaÅ‚ siÄ™ szczęśliwym miesiÄ…cem dla zespoÅ‚u Queen - koncern EMI wypuÅ›ciÅ‚  ich singiel z piosenkÄ… „We Are the Champions", która staÅ‚a siÄ™ jednym z przebojów wszech czasów. Piosenka autorstwa wokalisty zespoÅ‚u Freddiego Mercury’ego, zaczyna siÄ™ niepozornie, od balladowego wstÄ™pu na fortepian i nieco przyciszonego wokalu, by stopniowo przejść w ostre rockowe brzmienie. WieÅ„czy go refren bÄ™dÄ…cy hymnem na cześć zwyciÄ™zców.

O dziwo, piosenka odtwarzana regularnie także przy okazji imprez sportowych - od knajpianych zawodów w darta po piÅ‚karskie mistrzostwa Å›wiata - nigdy nie znalazÅ‚a siÄ™ na pierwszym miejscu listy przebojów w Wielkiej Brytanii. DoszÅ‚a tam jedynie do drugiej pozycji, a w USA do czwartej. Równie wielkim przebojem okazaÅ‚ siÄ™ zamieszczony na stronie

B singla „We Will Rock You" autorstwa gitarzysty grupy Briana Maya.

​

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ByÅ‚a niedziela, 8  października 1871 roku. OkoÅ‚o godziny 9.40 pm  pewien aptekarz zauważyÅ‚ Å‚unÄ™ i powiadomiÅ‚ dyżurnego straży pożarnej, który poczÄ…tkowo zlekceważyÅ‚ doniesienie, uznajÄ…c, że Å‚una musiaÅ‚a mieć źródÅ‚o w zgliszczach z pożaru

z poprzedniego dnia. Gdy wreszcie strażacy dotarli na miejsce, sÄ…dzili, że poradzÄ… sobie z ogniem, jednak okoÅ‚o póÅ‚nocy jego siÅ‚a nagle wzrosÅ‚a i zaczęło też wiać we wszystkich kierunkach z prÄ™dkoÅ›ciÄ… okoÅ‚o 30 mil na godzinÄ™. Pożar bÅ‚yskawicznie niszczyÅ‚ drewniane wówczas Chicago. Już w poniedziaÅ‚ek okoÅ‚o poÅ‚udnia centrum miasta prawie nie istniaÅ‚o, ale na szczęście pod wieczór wiatr zaczÄ…Å‚ nieco sÅ‚abnąć, a w nocy spadÅ‚ deszcz. SpÅ‚onęło ponad 17,5 tysiÄ…ca domów, zginęło okoÅ‚o 300 osób, ale jedna trzecia mieszkaÅ„ców straciÅ‚a dach nad gÅ‚owÄ…. Na pogorzelisku bardzo szybko powstaÅ‚o nowe Chicago, tym razem budowane z mniej Å‚atwopalnych materiaÅ‚ów.

​

​

"Za bezkompromisowÄ… wnikliwość w ujawnianiu zagrożenia czÅ‚owieka w Å›wiecie peÅ‚nym gwaÅ‚townych konfliktów" - tak brzmiaÅ‚ fragment uzasadnienia decyzji wrÄ™czenia w roku 1980 Literackiej Nagrody Nobla CzesÅ‚awowi MiÅ‚oszowi.  Poeta

i pisarz,  wyklÄ™ty w PRL od 1951 roku, poprosiÅ‚ o azyl polityczny we Francji i schroniÅ‚ siÄ™ w Maison Laffitte u Jerzego Giedroycia. Wskutek zapisu cenzury byÅ‚ w kraju prawie nieznany - drukowaÅ‚ go paryski Instytut Literacki, a w latach 70. jego utwory zaczęły siÄ™ ukazywać w kraju, ale tylko

w drugim obiegu, czyli w bardzo niskich nakÅ‚adach. Od 1roku 1960  mieszkaÅ‚ w USA i wykÅ‚adaÅ‚ literaturÄ™ sÅ‚owiaÅ„skÄ…. OdbierajÄ…c 10 grudnia 1980 roku nagrodÄ™, MiÅ‚osz powiedziaÅ‚ miÄ™dzy innymi: StanowiÄ™ czÄ…stkÄ™ literatury polskiej, która jest stosunkowo maÅ‚o znana w Å›wiecie i trudna w przekÅ‚adach. Zwrócona ku historii, zawsze aluzyjna, wiernie towarzyszyÅ‚a

i towarzyszy ludziom w trudnych chwilach.

​

​

Pierwszy odcinek serialu "Zorro" wyprodukowanego przez wytwórniÄ™ Walta Disneya  amerykaÅ„scy widzowie obejrzeli

w 1957 roku. CieszyÅ‚ siÄ™ on ogromnÄ… popularnoÅ›ciÄ… również

w Polsce, gdzie telewizja pokazywaÅ‚a go w latach 60. i 70. Rzecz dzieje siÄ™ w Kalifornii rzÄ…dzonej przez okrutnego gubernatora, który gnÄ™bi okolicznych mieszkaÅ„ców. Z pomocÄ… przychodzi im Zorro (Lis), znakomity szermierz w czarnej pelerynie, kapeluszu

i masce. GÅ‚ównÄ… rolÄ™ zagraÅ‚ Guy Williams, ale sympatiÄ™ widzów zyskaÅ‚ też otyÅ‚y sierżant Garcia, w którego wcieliÅ‚ siÄ™ aktor komediowy Henry Calvin. NakrÄ™cono siedemdziesiÄ…t

25-minutowych odcinków serii, którÄ… w roku 1992 pokolorowano.

​

​

11 października 1830 roku w warszawskim Teatrze Narodowym 20-letni Fryderyk Chopin zagraÅ‚ swój ostatnio skomponowany koncert fortepianowy e-moll i FantazjÄ™ A-dur. ByÅ‚ to koncert pożegnalny - kompozytor i pianista wybieraÅ‚ siÄ™ za granicÄ™, planujÄ…c wyjazd do Berlina, gdzie zaprosiÅ‚ go książę Antoni RadziwiÅ‚Å‚. Wyjazd nastÄ…piÅ‚ 2 listopada, ale nie do Berlina, lecz do Wiednia. Gdy wraz z przyjacielem Tytusem Woyciechowskim dotarli do stolicy cesarstwa Habsburgów, okazaÅ‚o siÄ™, że w Polsce wybuchÅ‚o powstanie listopadowe. Woyciechowski postanowiÅ‚ w tej sytuacji wrócić do kraju, ale namawia Chopina, który też myÅ›li o powrocie, by zostaÅ‚. Kompozytor zostaje za granicÄ… - jak siÄ™ okazaÅ‚o, już na zawsze. Koncert, który zagraÅ‚ 11 października roku 1830 byÅ‚ jego ostatnim wystÄ™pem przed polskÄ… publicznoÅ›ciÄ….

To byÅ‚o w sztuce StanisÅ‚awa Tyma "Rozmowy przy wycinaniu lasu". Rzecz siÄ™ dziaÅ‚a w lesie, jak sam tytuÅ‚ na to wskazuje. Scena byÅ‚a wyÅ‚ożona sztucznÄ… trawÄ…, na której siedziaÅ‚o kilka osób, przekomarzajÄ…c siÄ™ ze sobÄ…. JednÄ… z ról graÅ‚ nieżyjÄ…cy już dziÅ› Jarema StÄ™powski, który przyjechaÅ‚ wÅ‚aÅ›nie ze Stanów Zjednoczonych. I przywiózÅ‚ trochÄ™ tak zwanych gadżetów, miÄ™dzy innymi coÅ›, co wyglÄ…daÅ‚o jak... - tu aktor próbuje znaleźć odpowiednie sÅ‚owo... - odchód ludzki. OczywiÅ›cie gadżet byÅ‚ z plastiku. I Jarema poÅ‚ożyÅ‚ go na scenie, na trawie, dla żartu. KtoÅ›, kto wchodziÅ‚ na scenÄ™, widziaÅ‚, co tam leży. Aktorzy gotowali siÄ™ na ten widok.
- Ale nie ja - opowiada Janusz Gajos. - Traktowałem ten gadżet obojętnie. Do momentu, kiedy Krzysztof Kowalewski nie znalazł na mnie sposobu. On grał bohatera podejrzanego

o chorobÄ™ wenerycznÄ…. W jednej ze scen miaÅ‚em mu podać listek, który Krzysztof powinien potrzeć w palcach. A ja, wÄ…chajÄ…c liść, miaÅ‚em na podstawie zapachu ocenić, czy on jest chory, czy nie. Zaczynamy scenÄ™. Krzysiek bierze listek do rÄ™ki. Rozciera go wolno i... nagle wypuszcza dokÅ‚adnie na ten odchód ludzki. Kiedy wyobraziÅ‚em sobie, że muszÄ™ go podnieść i powÄ…chać, nie wytrzymaÅ‚em. I znowu uciekÅ‚em ze sceny. (opowieÅ›ci Janusza Gajosa)

Podczas premiery jednej ze sztuk, partner Jerzego Treli, wyrecytował swoją kwestię, a zaraz potem kwestię Treli.
-Właśnie to chciałem powiedzieć - uratował sytuację aktor.

DochodziÅ‚a druga w nocy 12 października 1492 roku, gdy na pokÅ‚adzie „Pinty", jednego z trzech – obok „Santa Marii" i „Niñi" – żaglowców, którymi dowodziÅ‚ genueÅ„ski żeglarz w sÅ‚użbie królestwa Hiszpanii Krzysztof Kolumb, rozlegÅ‚ siÄ™ okrzyk: „Ziemia! Ziemia!". Kiedy lÄ…d widać byÅ‚o już wyraźnie, dowódca „Pinty" kazaÅ‚ podpÅ‚ynąć do „Santa Marii", na której pÅ‚ynÄ…Å‚ Kolumb. AdmiraÅ‚ zapowiedziaÅ‚ bowiem, że nagrodzi dożywotniÄ… rentÄ… tego, kto pierwszy zobaczy ziemiÄ™. Ale gdy Pinzón podaÅ‚ mu nazwisko szczęśliwca, marynarza Juana Rodrigueza Bermejo z Triany, Kolumb oÅ›wiadczyÅ‚. – To ja pierwszy już wczoraj wieczorem zobaczyÅ‚em Å›wiatÅ‚o na horyzoncie.

12 października wyprawa Kolumba dotarła do archipelagu Bahama i ta data uważana jest za dzień odkrycia Ameryki.

 

 

Pierwszy w historii Oktoberfest (festyn październikowy), czyli dożynki chmielne, został zorganizowany 12 października 1810 roku z okazji ślubu następcy bawarskiego tronu Ludwika

I Wittelsbacha i księżniczki Teresy von Sachsen-Hildburghausen. Ludwik wybraÅ‚ na imprezÄ™ Å‚Ä…ki przed murami Monachium (dziÅ› Theresienwiese – BÅ‚onia Teresy). Tam też odbyÅ‚y siÄ™ wyÅ›cigi konne, a impreza cieszyÅ‚a siÄ™ tak wielkÄ… popularnoÅ›ciÄ…, że wÅ‚adca postanowiÅ‚ powtórzyć jÄ… za rok.

Z czasem Oktoberfest wszedÅ‚ na staÅ‚e do kalendarza miasta. Od roku 1871 rozpoczyna siÄ™ we wrzeÅ›niu, a w latach 80. XIX w., gdy wÅ‚adze zezwoliÅ‚y na sprzedaż piwa browarom warzÄ…cym je wedÅ‚ug bawarskiego prawa czystoÅ›ci, zyskaÅ‚ ksztaÅ‚t podobny do wspóÅ‚czesnego.

​

​

- Dobry Bóg tak chciaÅ‚, abyÅ›my tego samego dnia zaszli tak wysoko - powiedziaÅ‚ Jan PaweÅ‚ II, przyjmujÄ…c znakomitÄ… himalaistkÄ™ WandÄ™ Rutkiewicz. W dniu 16 października 1978 roku, w którym kardynaÅ‚ Karol WojtyÅ‚a zostaÅ‚ wybrany na papieża Wanda Rutkiewicz jako trzecia kobieta na Å›wiecie

i pierwsza Europejka zdobyÅ‚a Mount Everest. A 23 czerwca roku 1986 jako pierwsza kobieta na Å›wiecie weszÅ‚a na K2, drugi po EvereÅ›cie „wierzchoÅ‚ek Ziemi". Należąca do grona najwybitniejszych polskich wspinaczy Wanda Rutkiewicz zdobyÅ‚a osiem z 14 oÅ›miotysiÄ™czników. Zginęła w 1992 roku

w masywie Kanczendzongi. Miała 49 lat. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.

​

​

16 października 1923 roku w Burbank w Kalifornii  (aglomeracja Los Angeles) bracia Walt i Roy Disneyowie zaÅ‚ożyli niewielkie studio animacji pod nazwÄ… Disney Brothers Carton Studio. Roy byÅ‚ biznesmenem z praktykÄ… bankowÄ…, Walt uczyÅ‚ siÄ™ w Kansas City Art School, ale jako

16-latek przerwaÅ‚ edukacjÄ™ artystycznÄ…, by po przystÄ…pieniu USA do I wojny Å›wiatowej wstÄ…pić do wojska. Firma Disneyów wyprodukowaÅ‚a kilkadziesiÄ…t filmów animowanych, które staÅ‚y siÄ™ hitami, a ich bohaterowie, m.in. Myszka Miki, Kaczor Donald, psy Goofy i Pluto czy sÅ‚onik Dumbo, bohaterami wyobraźni zbiorowej. The Walt Disney Company jest dziÅ› najwiÄ™kszym koncernem medialnym Å›wiata. Zatrudnia okoÅ‚o 180 tys. osób, a jego zysk netto w 2015 roku wyniósÅ‚ 8,38 mld dol. Walt Disney zmarÅ‚ w roku 1966 w wieku 65 lat, starszy

o osiem lat Roy - pięć lat później.

​

​

W laboratorium Thomasa Alvy Edisona w Menlo Park (dziÅ› Edison) w stanie New Jersey kierowany przez niego zespóÅ‚ skonstruowaÅ‚ pierwszÄ… dÅ‚ugotrwale (kilkadziesiÄ…t godzin) Å›wiecÄ…cÄ… żarówkÄ™. ZaÅ›wieciÅ‚a ona po raz pierwszy 21 października 1879 roku. W szklanej baÅ„ce wypeÅ‚nionej mieszaninÄ… gazów znajdowaÅ‚o siÄ™ grafitowe wÅ‚ókno, żarzÄ…ce siÄ™ po podÅ‚Ä…czeniu do elektrycznoÅ›ci. Edison ulepszaÅ‚ wynalazek, Å›wietne rezultaty (kilkaset godzin Å›wiecenia) uzyskujÄ…c po zastosowaniu zwÄ™glonych wÅ‚ókien japoÅ„skiego bambusa (dziÅ› żarnik najczęściej jest wolframowy). Wynalazca przekonaÅ‚ milionerów J.P. Morgana (finanse)

i rodzinÄ™ Vanderbiltów (transport) do inwestycji w jego przedsiÄ™biorstwo, które w 1882 roku uruchomiÅ‚o sieć oÅ›wietlajÄ…cÄ… jednÄ… z dzielnic Nowego Jorku.

​

 

22 października 1883 roku  w Nowym Jorku zainaugurowano dziaÅ‚alność Metropolitan Opera, jednej z najsÅ‚ynniejszych scen operowych Å›wiata. Do jej powstania przyczyniÅ‚a siÄ™ grupa bogatych przemysÅ‚owców, którzy przez lata bezskutecznie zabiegali o loże w Academy of Music, najważniejszej wtedy scenie w mieÅ›cie. W tym dziaÅ‚ajÄ…cym już wówczas 30 lat teatrze wszystkie ekskluzywne miejsca zajmowali przedstawiciele starej arystokracji finansowej nieżyczÄ…cej sobie oglÄ…dać przedstawienia w towarzystwie nowobogackich - traktowali ich wynioÅ›le i blokowali wykupywanie przez nich lóż. Nuworysze wybudowali wiÄ™c sobie wÅ‚asnÄ… operÄ™ z bardzo wygodnymi lożami. Przedstawieniem, które byÅ‚o inauguracjÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ci Metropolitan Opera, byÅ‚ „Faust" Charles’a Gounoda.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Na gieÅ‚dzie w Nowym Jorku nastÄ…piÅ‚ lawinowy spadek cen akcji wyprzedawanych przez spanikowanych inwestorów

i w efekcie wartość wiÄ™kszoÅ›ci notowanych tam papierów spadÅ‚a niemal do zera. Nagle pojawiÅ‚o siÄ™ tak wielu bankrutów i dÅ‚użników, że banki utraciÅ‚y znacznÄ… część wkÅ‚adów ludnoÅ›ci. Krach wywoÅ‚aÅ‚o pÄ™kniÄ™cie baÅ„ki spekulacyjnej, zjawiska polegajÄ…cego na windowaniu na zbyt wysoki poziom cen akcji. Na dodatek banki chÄ™tnie udzielaÅ‚y kredytów pod zastaw przewartoÅ›ciowanych akcji i za pożyczone w ten sposób kupowano kolejne akcje, windujÄ…c ich ceny. I w koÅ„cu baÅ„ka pÄ™kÅ‚a. Czarny czwartek,24 października 1929 roku, zapoczÄ…tkowaÅ‚ Wielki Kryzys, który trwaÅ‚ cztery lata i wpÄ™dziÅ‚ w nÄ™dzÄ™ miliony ludzi w Ameryce i w wielu krajach Å›wiata.

​

​

24 października 1931 roku - skazanie Ala Capone.

JedenaÅ›cie lat za niepÅ‚acenie podatków - taki wyrok usÅ‚yszaÅ‚ jeden z najsÅ‚ynniejszych gangsterów ery prohibicji. Chicagowski boss tak przemyÅ›lnie prowadziÅ‚ swoje bandyckie interesy, że prokuratura nie udowodniÅ‚a mu morderstw, korupcji, Å‚amania ustawy o prohibicji. Nie kryÅ‚ siÄ™ natomiast

z fortunÄ… i wÅ‚adze federalne, które zdoÅ‚aÅ‚y ujawnić źródÅ‚a jego nielegalnych dochodów, oskarżyÅ‚y go też o niepÅ‚acenia z ich tytuÅ‚u podatków. Gangster trafiÅ‚ najpierw do wiÄ™zienia federalnego w Atlancie, gdzie uzyskaÅ‚ pewne przywileje, ale potem zostaÅ‚ przeniesiony do Alcatraz - tu nie mógÅ‚ już liczyć na specjalne traktowanie. ChorujÄ…cy na syfilis Capone zostaÅ‚ zwolniony jesieniÄ… 1939 r., ale byÅ‚ już wrakiem czÅ‚owieka,

a jego imperium w międzyczasie podupadło. Zmarł w 1947 roku.

​

​

Po czterech latach budowy w nowojorskim City Hall odbyÅ‚o siÄ™ otwarcie pierwszej linii metra, która wÅ‚aÅ›nie w tym miejscu zaczynaÅ‚a bieg (27 października 1904 roku). MiaÅ‚a 14 km, 28 stacji i prowadziÅ‚a z póÅ‚nocy na poÅ‚udnie Manhattanu. NiedÅ‚ugo potem liniÄ™ wydÅ‚użono w kierunku Brooklynu i Bronksu. O ile tunele w Paryżu i Londynie drążono w glinie, a Bostonu w ziemi, o tyle metro w Nowym Jorku budowano na skale. Podczas pierwszych lat budowy życie straciÅ‚o 54 robotników, gÅ‚ównie WÅ‚ochów i Irlandczyków, którzy ginÄ™li przygnieceni przez osuwajÄ…cÄ… siÄ™ ziemiÄ™ i kamienie albo wpadali pod pociÄ…gi czy na bÄ™dÄ…ce pod napiÄ™ciem tory. New York City Subway, druga po bostoÅ„skiej najstarsza kolejka podziemna w USA, ma dziÅ› 468 stacji (najwiÄ™cej na Å›wiecie) i również najwiÄ™cej, bo aż 27 linii o Å‚Ä…cznej dÅ‚ugoÅ›ci 368 km.

W sekretariacie Teatru Polskiego Radia zadzwonił kiedyś telefon. W słuchawce usłyszano charakterystyczny głos Jana Kurnakowicza.
- DzwoniÄ™ z polecenia pana Kurnakowicza – powiedziaÅ‚ – prosiÅ‚ mnie, bym zawiadomiÅ‚, że nie może on być dzisiaj na próbie, gdyż... gdyż... ja wyjeżdżam do Radomia! (opowieÅ›ci Igora ÅšmiaÅ‚owskiego)

Sernik został wymyślony w starożytnej Grecji. Podawano go sportowcom podczas Igrzysk Olimpijskich.

​

 

PchÅ‚a może skoczyć na odlegÅ‚ość 350 razy przewyższajÄ…cÄ… jej dÅ‚ugość ciaÅ‚a. Gdyby mógÅ‚ tego dokonać czÅ‚owiek, skakaÅ‚by przez boisko do piÅ‚ki nożnej.

​

​

Pilot i drugi pilot w samolocie nie jedzÄ… nigdy tych samych posiÅ‚ków. Ani przed lotem, ani na pokÅ‚adzie.

bottom of page